חילופי זוגות, למי זה טוב?

תוכן עניינים

חילופי זוגות או סווינגרס הוא אקט פוליאמורי שבו זוגות משתפים או מתחלפים בין בני זוג אחרים, בעיקר סביב נושא האינטימיות והמיניות, דבר שאינו מקובל (עדיין) על ידי החברה השמרנית שלנו (בארץ ובעולם), בעיקר בגלל הקישור לפגיעה במוסד הנישואים, אך בפועל, זוגות פוליאמורים ואלו בעלי מנהג חילופי הזוגות, חיים חיי זוגיות בריאה יותר, מקרבת יותר ומאושרת יותר מאשר זוגות מונוגמים (לפי מחקרים רבים בנושא).

אז למה לא כולם סווינגרס?

בשביל לדייק בתשובה על השאלה המאוד רחבה הזו, אנו נצטרך לפרק לגורמים ופרמטרים את השאלה הנ"ל ובכך להגיע לאמת, שהיא למעשה, אינדיבידואלית לגבי כל אחד ואחת, מה שמסביר, למה אין תשובה חד משמעית לשאלה המאוד כללית הזו.

איך נתפס מנהג חילופי הזוגות בחברה?

סווינגריס ובפרט ופוליאמורים בכלל, נתפסים לרוב בעיני החברה בצורה מעוותת ושגויה. הרבה פעמים ישנם טענות כלפי אורח חיים של זוגות הנוהגים לעשות חילופי זוגות שהם פוגעים בממסד הנישואים ושאורח חיים כזה, הוא סוג של אישור לבגידה, דבר שלמעשה מנותק מהמציאות. התפיסה השגויה הזו, קורית בגלל שילוב של דעות קדומות וחוסר הבנה והכרה של התחום ואורח החיים המיוחד הזה.

למה זוגות מרגישים בצורך להפוך לפוליאמורים?

זוגות פוליאמורים וסווינגרס למיניהם, אינם "נולדו" בעלי תפיסה של חילופי זוגות ולפי החברה הכללית, זה גם לא תוצר של לחץ חברתי כזה או אחר, אז מאיפה מגיע הרצון? אקט חילופי הזוגות מגיע ממקום של חופש, ממקום של סקרנות, מהרצון לפתח את החיים ולשבור את השגרה, וכמו כל דבר שמסקרן אותנו, תמיד מגיע שלב ההתנסות, ובשלב הזה, אנחנו יכולים באמת לדעת, על עצמנו, האם הדבר הזה מתאים לנו או לא. זוגות פוליאמורים, הם תוצר של זוגות סקרנים אשר אהבו את ההתנסות שלהם והבינו שזו דרך החיים בשבילם.

ממה צריך להיזהר בחילופי זוגות?

חשוב לציין, שכמו כל דבר בחיים, שום דבר אינו מושלם ושום דבר אינו חסין ולכן גם במערכת יחסים של סווינגרס, יש צורך לשים דגש על מספר נקודות, שאי עמידה בהם, יכולה להרוס את הקשר, אפילו קשר פתוח מאוד כמו אצל אלו המקיימים חילופי זוגות.

אמינות, אמינות ואמינות

אז נכון שהפרמטר הזה הוא פרמטר ברור ואף משהו שמאוד חזק אצל סווינגריס, עם זאת, חשוב תמיד לשמור על ססטוס קוו הזה ואף פעם לא "להוריד רגל מהגז". זוגות פוליאמורים שעם הזמן שוכחים לתת דגש בנושא הזה ולוקחים דברים מובנים מאליו ופועלים "על אוטומט", עלולים להרוס את הזוגיות ולהביא לסיומה, למרות שהיא לכאורה מאוד פתוחה ומקבלת.

לדעת את מי אנחנו מכניסים לחד המיטות

מלבד הצורך הברור מאליו של שמירה על דיסקרטיות, בחלק הזה, אנו מדברים על העניין הכימי שקשור לזוג. צריך לזכור תמיד שבחילופי זוגות, מדובר על זוגות ולא על גופים נפרדים, לכן אם לבעל מתאימה מאוד האישה של הזוג השני, אין זה אומר לאשתו של אותו הבעל, מתאים הגבר של האישה שמתאימה לבעלה. וכאשר מדובר במאהב שנכנס לזוג בתור צלע שלישית, חשוב ליבין שהוא נמצא לשרת את הזוג ולא להוות תחליף לבעל או בן הזוג ושאינו נמצא בתחרות עמו.

קנאה, תקשורת ומה שביניהם

קנאה בין זוגות שמקיימים חילופי זוגות, היא טבעית ואף מבורכת במידה הרצויה. הקנאה גורמת לריגוש והיא מהווה למעשה עוד פרמטר למשיכה של הדבר, בדומה לתחושת האדרנלין שאנחנו מקבלים מ"ללכת על הקצה", אך עם זאת, חשוב שזו תהיה קנאה מידתית ולא כזו שמציפה ופוגעת באחד מבני הזוג. מתי אנחנו יודעים האם זה יותר מדי או פחות מדי? אנחנו לא, לכן התקשורת של הדברים חייבת להיעשות כל הזמן על בסיס קבוע. לא רק שזה ימנע אי נעימויות, תקשורת בריאה אף תחזק ותשפר את הקשר הפוליאמורי שלכם.

אז למה לא כולם?

לסיכום, חשוב להבין שכולנו שונים אחד מהשני, אחת מהשניה וגם בכימיה זוגית, אנו מאוד משתנים מזוג לזוג. רוב הפרמטרים הנוגעים לאלו שנוהגים לעשות חילופי זוגות, רלוונטיים גם לזוגות "רגילים", עם כי למרות התפיסה החופשית והפתוחה של זוגיות פוליאמורית, גם שם יש חוקים וכללים שרצוי לשמר כדי לשמר את הזוגיות. 

בסופו של דבר, למרות המחקרים, הבדיקות וכל ענייני ה"מעבדה", אנשים יכולים להנות ולהיות מאושרים מזוגיות מונוגמית כמו הרוב שקיים ולמעשה, המילה מאושרים, היא הקו המנחה שצריך להיות לכל זוג, עם זאת, לעולם לא בריא להיות מקובע ולתת לחברה להכתיב לך (ולכם) את מה שיכול לעשות לכם טוב ולמה שיגרום לכם לאושר.

אם אתם מרגישים שאתם יכולים להפיק יותר מהזוגיות שלכם, אם אתם מרגישים שהיא קצת תקועה, אם אתם מרגישים שאתם לא פתוחים מינית מספיק ויש עוד גבולות שאתם יכולים לפרוץ, חילופי זוגות בהחלט יכול להוות פתרון שווה לנסות. ואם אתם מאושרים במקום שאתם נמצאים בו כרגע, אז דהיינו כמו המשפט המפורסם "הרכב מנצח לא מחליפים".

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

אולי יעניין אתכם